LibreOffice 5.3.2

LibreOffice logó A The Document Foundation bejelentette, hogy megjelent a LibreOffice 5.3.2, a LibreOffice 5.3-as sorozatának második javítókiadása.

A részletes változások (RC1 és RC2) a Wikiben olvashatóak, az új változat letölthető a LibreOffice weboldaláról.

“LibreOffice 5.3.2” bejegyzéshez 14 hozzászólás

  1. Esetleg hátha valaki tudja, hogy 2015 óta (a megjelenése óta) miért nem sikerült a Magyar Szabványok lajstromába bevenni az ODF 1.2 szabványát…
    Ugyanis a szabványokat már régen nem úgy magyarítják, hogy magyarra fordítanák, tehát a fordításhoz szükséges idővel sem magyarázható…
    Azt látom az MSZT honlapján, hogy az MSZ ISO/IEC 26300:2009 számú szabványt 2015-ben visszavonták (ami még logikus lenne, hiszen megjelent a nemzetközi szabványtárakban három részben az
    ISO/IEC 26300-1:2015,
    ISO/IEC 26300-2:2015,
    ISO/IEC 26300-2:2015. )
    Lásd fentebb, vagy itt:
    https://www.iso.org/standard/66363.html

    De ezeket azóta sem sikerült beemelni a magyar szabványok közé… Legalábbis az MSZT honlapján nincs nyoma.
    Úgyhogy jelen pillanatban NINCS érvényes magyar szabvány az ODF formátumra.

    A visszavonás ténye is a honlapon olvasható:
    http://www.mszt.hu/web/guest/webaruhaz;jsessionid=7BD70BCE1D857104D4ECD16F4AFE221E?p_p_id=msztwebshop_WAR_MsztWAportlet&p_p_lifecycle=1&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-1&p_p_col_count=1&_msztwebshop_WAR_MsztWAportlet_ref=147511&_msztwebshop_WAR_MsztWAportlet_javax.portlet.action=search
    “A visszavonás napja 2015-09-01 “

  2. Sziasztok!

    Elsősorban attól kérdezném, aki a fejlesztésben mélyebben benne van: a LibreOffice nem kacsintgat a dokumentumok füles (TAB-ok) megjelenítése felé — hasonlóan a WPS Office-hoz?
    Ez egy igen kényelmes és megoldás lenne, főleg több nyitott dokumentum esetén.

    Üdv!

  3. Bocs, hogy beleszólok – hiszen nemhogy mélyebben de még sekélyebben se vagyok benne a fejlesztésben…

    Nagyon nem lenne jó, ha a LibreOffice (és az Apache OpenOffice) fejlesztése olyan irányba menne el amerre a WPS (ex-KingSoft-) Office tart.
    Ahogy látom a letöltési oldalakon, a WPS Officenak csak a “buta” próbaverziója ingyenes. Aztán nincs is annyi applikációja, komponense, mint a LibreOffice-nak. Nem tud a szabványos ODF formátumba menteni.(valami régi Microsoftos formátumot buheráltak meg alapértelmezett formátumként.)

    Aztán: mivel lenne előnyösebb a TAB-os megjelenés? Alt-TAB billentyűvel, a tálca fölött megjelenő miniatúrákkal “ikonokkal” most is gyorsan tudsz váltani a megnyitott dokumentumok között (Win7).
    A egyéb Office csomagok program-vezérlése pedig így is-úgy is különböző (API VBA), azon nem sokat változtatna a megjelenés módosítása.

    1. Hát csak annyi előnye van egy Tab-nak, mint egy böngésző ablakban.
      8-10 megnyitott dokumentumnál már átláthatóbb (kényelmesebb) a dokumentumok kezelése, mondom ezt úgy, hogy LinuxMint-ben a TaskBar használata, és a több munkaterület is igen hatékony.

      A WPS-t csak példaként említettem, mert abban láttam ilyen megoldást. Ennek ellenére nem használom. Nekem jó a Libo.

      1. “Hát csak annyi előnye van egy Tab-nak, mint egy böngésző ablakban.”

        Igen, a böngészőkben én is egyszerre/felváltva használom az “új lapon” és az új ablakban” történő weboldal-megnyitást.

        De ennek ellenére még egy ellenérvet sorolok:
        A széles monitorokon már eddig is sok helyet elvettek a fölső és alsó kezelősávok, toolbar-ok, állapotsorok a rendelkezésre álló függőleges méretből. Ezen sokat segített, sokat javított az Oldalsáv bevezetése. A TAB-ok megint csak a magasságból vennének el…

  4. Ok, rendben. Akkor egy kompromisszumos ötlet: oldalsávba be lehetne tenni plusz egy ikont ami azt a listát jelenítené meg, ami egyébként is megtalálható az Ablak menüben. Ott egész jó helye lenne.

    1. Az ötlet nem rossz.
      Kérdés, hogy mennyivel gyorsabb az oldalsávon erre a funkcióra váltani például a Stílusokról, vagy a Navigátorról, mint rákattintani az Ablak menüpontra. Mondjuk előnye lehet, hogy az oldalsávon a további váltásig ez “permanensen” ott maradna a képernyőn.

  5. Reméljük, hogy valamelyik hazai fejlesztő olvassa ezt a kommentfolyamot.
    A vízszintes pixelsorok szűkössége miatt mélyen egyetértek Kovács Tibor úrral.

    Aztán pedig a Win10-ben (amelyet aki ma utál, az 2-3 év múlva a testével fogja védeni a Win11-től…) az Alt-Tab egy nézőkép-listát dob föl az aktív ablakokról, abban lehet lépkedni az Alt nyomva tartása mellett a Tab nyomkodásával. Mivel a LO minden ablaka külön alkalmazás, tehát azok is ott vannak a nézőképek közt. Ezért eddig nekem nem kellett az Ablak menü mellett más — a Windowsban.
    Tudomásom szerint a Linuxban már jó rég óta hasonlóképpen van, ha nem, akkor tévedtem…

    (Épp csak megemlítem: a Win-Tab kombináció a Win7-ben térbeli (!) nézőkép-kártyapaklit dob föl, a Win10-ben pedig az Alt-Tab-hoz nagyon hasonló nézőkép-listát.)

  6. “Épp csak megemlítem: a Win-Tab kombináció a Win7-ben térbeli (!) nézőkép-kártyapaklit dob föl, ”

    Oszt’ tényleg!! 🙂 Sose hallottam erről…

    1. — offtopic —
      Csak, ha “Aero” (átlátszó) kezelőfelület-minőség van beállítva… De ez az alapértelmezés.
      Továbbá: http://www.techrepublic.com/blog/windows-and-office/the-complete-list-of-windows-logo-keyboard-shortcuts/
      A Win-Tab-in kívül én csak a
      — Win-D — ugrás az asztalra és vissza (Desktop)
      — Win-L — képernyő lezárása (Lock)
      — Win-Break — teljes Windows és gép info (Ez a gép -> Tulajdonságok)
      kombinációkat jegyeztem meg.

      A Win-Tab-ra magamtól jöttem rá, mert mellényomtam egyszer az Alt-nak…
      A többit megmondták, amikor dicsekedtem a Win-Tabbal…

    2. Ja, és ez a térbeli kártyapakli CSAK a Win7-ben van. XP-ben nem volt, és a Win10-ből kihagyták — biztos túl szép volt.

  7. És hogy egy témába vágó infó is legyen:
    A LO 5.3.2-ben még mindig nem szerkeszthetők a táblázatstílusok. (Az 5.3.0 összeomlott, amikor megpróbálta az ember. Az 5.3.1-ben és az 5.3.2-ben a lehetőség le van tiltva. Köhögés ellen hashajtó…)

  8. “Ja, és ez a térbeli kártyapakli CSAK a Win7-ben van. XP-ben nem volt, és a Win10-ből kihagyták — biztos túl szép volt.”

    Linux Mint-ben (is) ott van, de azon túl, hogy szép nem sok haszna van.

  9. Amennyiben bárkinek igénye van bármilyen fejlesztésre a TDF Bugzillájába kell “hibajegyet” létrehozni – vagy ha már van “hibajegy” akkor arra hivatkozni – és fejlesztői támogatást vásárolni (erre van két cég is). Majd kifizetni a fejlesztés költségeit. Ezt az oldalt nem feltétlenül olvassák a fejlesztők és nem is azért van, hogy a fejlesztéssel kapcsolatos kéréseket bejelentsék.

    https://bugs.documentfoundation.org/show_bug.cgi?id=33173 – azt hiszem a fenti vitában erről van/volt szó. És ez már egy “többedik” bejelentés, az első még 2003-ból van, ha jól látom: https://bz.apache.org/ooo/show_bug.cgi?id=20701

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük