Megjelent a LibreOffice 5.1-es sorozat első hibajavító kiadása, a LibreOffice 5.1.1. A szokásos hibajavításokon kívül a TDF bejelentése kiemeli, hogy a Writer egy régen várt funkcióval gazdagodott: a dokumentum oldalai közötti térköz, valamint az oldalak alján és tetején levő esetleges üres terület eltüntethető a View → Hide Whitespace menüparanccsal (Vajna Miklós munkája). Így kis képernyőkön több tartalom jeleníthető meg.
A javított hibák listája: RC1 és RC3 (RC2-t nem adtak ki, mert elrontották a forráskód taggelését).
Ez a verzió elérhető az Apple App Store-ból is LibreOffice Vanilla néven.
Először is minden elismerésem, hogy Vajna úr megoldotta az “üres terület eltüntetése” funkciót.
Másodszor szégyellem magam, hogy lemaradtam arról a flashmobról, amikor tízezrek a funkció hiánya fölötti elégedetlenségét jelezve a Hősök Terén többször is feltűnően zsebre kellett dugni a kezét a résztvevőknek.
Harmadszor viszont az jelzem, hogy a 16:10-es képarány ellen kellene tüntetni leginkább, ráadásul világszerte, de célszerűen talán a Samsung képernyőgyára előtt Dél-Koreában.
Negyedszer emlékeztetek a Ctrl-Shift-J gyorsbillentyűre, a teljes képernyős módra, amely megtartja a dokumentum WYSIWYG nézetet, míg az új funkció torzítja azt.
Ötödször és végül utalnék arra, hogy a fenti (nem az üres hely, hanem a full screen) funkcióra az F11 való a normális böngészőkben. A témákat átvette a LO a Firefoxból, de ezt nem — ami ikonszerűen jelzi a FOSS fejlesztés, hogy is mondjam csak finoman, “volatilitását”. (Nem okvetlenül azt fejlesztik, ami a legfontosabb, hanem amire közösség egy tagja épp hajlandó.)
Az 5.1.1 már a harmadik 5.x-es változat, amelynek Writere (a leggyakrabban használt alkalmazás!) 0 karakter fájlméretet mutat az állapotsorban, amíg bele nem szerkesztünk a behívott dokumentumba.
A hiba ismert, be van jelentve, minden egyes dokumentum megnyitásakor előfordul, tehát az a becslésem szerint nem kevesebb, mint 10 millió felhasználó, aki áttért az 5.x családra, naponta többször megtapasztalja.
Igaz, hogy a használatot nem befolyásolja.
Tekintsük Cindy Crawfoed anyajegyének?
A hibajegyben szépen elmagyarázzák, hogy miért van ez. https://bugs.documentfoundation.org/show_bug.cgi?id=94570
Jó hír, hogy a tegnap javítva is lett.
Oliver Specht committed a patch related to this issue. It has been pushed to “master”:
http://cgit.freedesktop.org/libreoffice/core/commit/?id=49152948ddfb1a457ab2fc149fcede57dc2c255b
A LibreOffice 5.2.0. már úgy érkezik, hogy ez a hiba nem lesz benne
0. A hiba nem súlyos, nem akadályozza a szoftver professzionális használatát.
1. Tévedtem, nem minden dokumentumnál fordul elő. Minden típusnál — kivéve az ODF-et és az ODT-t.
2. A miértet nem magyarázzák el, csak hogy miért lehet fontos mégis.
3. Talán az is kiolvasható a hibajegy-bejegyzésekből, hogy — majd foglalkozunk vele, ha nem lesz más dolgunk, és ha addig meg nem oldja valaki. (Nem ennyire sarkítottan, hanem udvariasan, enyhén megfogalmazva..) Ami egyébként rendben is van.
Kosz Miklosnak, kb. a Star Office ota varok erre a funkciora. 🙂
Egy masik hasonloan egyszeru dolog, amit a MSWord tud: a bal bargon szimpla/dupla/tripla kattintas sort, bekezdest illetve szekciot jelol ki (ha jol emlekszem). Nagyon kenyelmes, jo kis funkcio. Sajnos LO-ban a bal margon kattintas ugyanolyan, mintha a szovegben kattintanek. Bejelentettem mar egyszer, de az meg lehet, hogy az OOo volt, nem a LO. Majd utananezek.
Nem talaltam a LO bugzillajaban, ezert bejelentettem ujra:
https://bugs.documentfoundation.org/show_bug.cgi?id=98694
🙂
Ja, es nem “bal bargon”, hanem “bal margon”,
0. Ismétlem: minden tiszteletem Vajna Miklós úré azért, hogy megvalósította a régen várt “Üres hely eltüntetése” funkciót.
1. Megmértem: ugyanazon a képernyőn a “teljes képernyő” öttel több sort fed föl, mint az “Üres hely eltüntetése”, pedig az egyik eszközsávot már baloldalra tettem, anélkül 11 pontos Palatino kenyérszöveg és 117% zoom mellett hét sor lenne a különbség. (Ezek a random értékek az adott képernyő és a saját preferenciáim folyományai).
2. A LibreOffice emberemlékezet óta tudja (amit a Word nem), hogy a Ctrl-Alt-lenyíl (felnyíl) egy egész bekezdést mozgat le (föl). Cikkszerkesztésben ez naponta több tízszer fordul elő. Csak ezért megérheti áttérni LO-ra, pedig van még egy sor olyan, amit a Word nem tud.
Talán ennyiből megint kiderült, hogy nem vagyok nagy híve annak, hogy a LO az MS Office-ra hasonlítson.
Ezt a Ctrl-Alt-lenyíl (felnyíl) dogot külön be kell állítani, mert nekem nem reagál rá, pedig számomra is hasznos lenne.
Ja, nálam azokat a billentyűkombinációkat a képernyőtartalom fejre állítására foglalta le a rendszer, vagy a videokártya drájver.
Hát, izé.
Emberemlékezet (a StarOffice 5.2) óta használom ezt a Ctrl-Alt-le(fel)nyíl dolgot — de mindig Windows alatt. A LO-ban (OO-ban) soha nem kellett külön beállítani. Valóban előfordult néha, hogy valami más program le akarta foglalni (és igen, a videómeghajtó hajlamos ilyesmire), de akkor _azt_ “leugattam”.
Puppy Linuxos emlékeim alapján egyébként Linuxban is van Ctr-Alt-le(fel)nyíl a LO-ban.
Úgyhogy hajrá, meg kell keresni, mi nyúlja le!
A tudományos szabatossághoz hozzátartozik, hogy nem a videómeghajtó maga, hanem a videókártya-gyártók, a meghajtóval együtt csomagolt munkaasztal-kezelői (“képernyő-kiterjesztői”) nyúlják le a LibreOffice Ctrl-Alt-lenyíl(felnyíl) gyorsbillentyűit.
A külső fejlesztők hasonló kiegészítői is megteszik ugyanezt. Jó esetben beállítható, hogy mi legyen a billentyűkombináció, ekkor nyilván “fel lehet szabadítani” a LibreOffice-t.
A beállítást megtaláltam, jól van beállítva, csak nem reagál rá. Ha megnyomom a kombinációt, semmi nem történik, ezért kicsi az esélye annak is, hogy a rendszer foglalná a kombinációt.
Még kísérletezek, valahogy biztos sikerül működésre bírni.
Ha jól értem, a kombináció megnyomásakor az a paragrafus amiben a kurzor van, egyel lejjebb vagy feljebb kellene kerüljön.
Áttéve más kombinációra sikerült reprodukálni.
Vasárnapi kérdéseim (5.1.1-et telepítettem egy gépre)
— A “LibreOffice párbeszédablakok használata mentéskor és megnyitáskor” lehetőség az Eszközök – Beállítások – Általános lapon van, nem az Eszközök — Beállítások – Megnyitás és mentés lapon. Számos verzióval azután, hogy megjelent a Megnyitás és mentés lap. MIÉRT? (Sokat nem bajszint, csak épp nem logikus.)
— Több alkalommal próbálkoztam azzal, hogy eltávolítsam a zulu, lhosa, afgán stb. helyesírási szótárakat. Sajnos azonban — itt nem részletezhető okokból — a német, olasz, orosz és román szótárakra szükségem van a magyar és az (USA és brit) angol mellett, szóval az “összes eltávolítása”, ha lenne ilyen, nem oldaná meg a gondom. A kérdésem tehát az, hogy mi akadályozza meg egy “Szótárak kezelése” funkció megvalósítását? Jelölőnégyzetekkel, ahol a bejelölésük letöltené, az üresre kattintásuk meg eltávolítaná az érintett helyesírási-, elválasztási- és-vagy szinonimaszótárat.
Miért van az Eszközök – Kiterjesztéskezelőben feltüntetve, hogy milyen szótárak foglalják a helyet — és le van tiltva az eltávolításuk? Hogy lássuk, hogy lehetne — de mégsem. Ez olyan … szexi
(Tudom, a telepítéskor KI kell kattintani mindent, amit nem akarok, mert ha az alap a KI lenne, akkor a túlnyomó többség rá se jönne, hogy BE lehet kattintani…. Azt is tudom, hogy a korábbi választást az új, kis verziók megőrzik — ha akarják. Ha nem, akkor nem. Amiről abból értesülök, hogy a négy kis makróm sincs meg. Ezek miatt használom a bootstrap.ini hekkelését, de az a szótárakat nem oldja meg.)
Nem csak telepítéskor, de a Módosítás során is ki lehet választani, hogy milyen nyelvű User interface-eket, és mely nyelvekhez akarsz egyéb eszközöket installálni/uninstallálni. Ehhez is a Telepítőt kell (újra)futtatnod, de a Módosítást kell kiválasztanod a felugró listából.
Köszönöm.
(Egészen döbbenetes, hogy negyedszázad alatt egyszer sem végeztem “Módosítást”. A dolog, úgy tűnik, a kognitív vakfoltomra esett… Rövidebben: basszus, hogy ez nem nekem jutott eszembe!)
Máskor kérdezz! 🙂 (…de a fórumon…) 😉
“Beállítások – Általános lapon van, nem az Eszközök — Beállítások – Megnyitás és mentés lapon. Számos verzióval azután, hogy megjelent a Megnyitás és mentés lap. MIÉRT? (Sokat nem bajszint, csak épp nem logikus.)”
Szerintem azért, mert nem csak a Megnyitás és Mentés párbeszédablakról van szó, hanem például a Export párbeszédablak is a LO sajátja lesz az opció bekattintásakor. (És még biztos van/volt/lesz néhány, ami átváltható… Én úgy emlékszem, hogy a Nyomtatás is használhatta a rendszer párbeszédablakát, de most a LO4.4.7.-ben úgy tűnik, hogy csakis a LO-féle érhető el.)