Megjelent a LibreOffice 5.2 „fresh” Windows, Mac OS és GNU/Linux rendszerekre

Bejelentjük a LibreOffice 5.1.5 „still” kiadást is, vállalati szintű bevezetésekhez

A Document Foundation bejelenti a LibreOffice, a valaha volt legjobb szabad irodai programcsomag 5.2-es, számos felületi fejlesztéssel és vállalati szintű funkcióval rendelkező fő kiadását, egyelőre a tapasztalt felhasználóink számára.

Ezzel egyidejűleg kiadásra került a LibreOffice 5.1.5 a vállalati szintű telepítések és a stabilitást előnyben részesítő felhasználóink számára.

A LibreOffice 5.2 dokumentumbesorolási funkcionalitást nyújt a TSCP szabványnak megfelelően, valamint számos továbbfejlesztett előrejelzési függvényt a Calcban. Ezen kívül mostantól több aláírás-formátum is támogatott az aláírások OOXML fájlokból importálásával és azokba exportálásával együtt.

Az interoperabilitási funkciók is tökéletesítésre kerültek, beleértve a jobb Writer importálást DOCX és RTF fájlokból, valamint megjelent a Word for DOS dokumentumok támogatása. Támogatottá váltak a HÉT.NAPJA függvényben további típus argumentumértékek az egyéb táblázatokkal való interoperabilitás érdekében, valamint a képletkifejezésekben a helyettesítő karakterek az XLS/XLSX és ODF 1.2 formátumokkal való kompatibilitás érdekében.

A felhasználói élményt befolyásolja, hogy a Writer és a Calc egy eszköztáras módot kapott, hogy egyszerűbb legyen a tartalomra koncentrálni. Néhány új ikon került az alapértelmezett eszköztárakba néhány gyakran használt funkció – mint a változáskövetés megjelenítése/elrejtése és táblázat első oszlopának/sorának rögzítése – gyorsabban elérhetővé tételéhez. Ezen kívül a legtöbb helyi menü mostantól személyre szabható.

A LibreOffice-t 140 milliószor töltötték le a 2011. januári első megjelenése óta. Az irodai csomagot nagy szervezetek is telepítették minden kontinensen, ezek sorába legutóbb a litván rendőrség csatlakozott több mint 8000 munkaállomással.

A LibreOffice 5.2 további új funkciói

  • Új rajzeszközök – beleértve kitöltött görbéket, sokszögeket és szabadkézi vonalakat – váltak elérhetővé minden programmodulban.

Writer

  • Dokumentum nyomtatásakor a nyomtatók listájában elérhető a „Nyomtatás fájlba” lehetőség.

  • A Google Drive tároló használatához támogatott lett a kétfaktoros azonosítás.

  • A Mentés eszköztárgomb már tartalmaz egy gyors Mentés sablonként lehetőséget.

Calc

  • Új függvények váltak elérhetővé, a használatukat bemutató részletes buboréksúgókkal.

  • Az állapotsoron több összesítő függvény lehet egyidejűleg aktív, gyors áttekintést adva az adatokról.

  • A pénznem eszköztárikon mostantól egy legördülő menüt tartalmaz a használni kívánt pénznem gyors kiválasztásához.

  • A kijelölt cellák szegélyének eltávolításakor ki lehet választani a szomszédos cellák szegélyeinek eltávolítását is.

Impress

  • Egyéni animációk használatakor az oldalsávval rendelhet gyorsan effektust egy elemhez a korábbi párbeszédablak használata helyett.

  • Az effektusok listája az állapotsoron mostantól a leírásukat is tartalmazza.

  • A tulajdonságok oldalsávon az új Dia háttere panel lehetővé teszi a dia formátumának, tájolásának és háttérképének módosítását.

A jobban dokumentált új funkciók teljes listája egy külön PDF dokumentumban érhető el (http://tdf.io/lo52features), és a weboldalon a http://www.libreoffice.org/discover/new-features/ címen. A Writer, Calc és Impress legjelentősebb új funkcióit bemutató rövid videók a http://tdf.io/52vids címen érhetők el.

A LibreOffice 5.2 a felszín alatt is fejlődött, köszönhetően több száz önkéntes munkájának. Ez egy olyan nyílt forrású irodai programcsomagot eredményez, amelyet egyszerűbb fejleszteni, karbantartani és javítani.

A Coverity Scan szerint a LibreOffice 5.2 1000 kódsorára eső nyitott problémák száma a kiadás idején rekordszintű 0,00 (7,8 millió forráskódsorra), a nyílt forrású szoftverekre jellemző 0,61-es és a zárt forrású szoftvereket jellemző 0,75-ös ipari átlaggal szemben.

A LibreOffice 5.2 jelentős lépés az asztali szabad szoftvereknek, és hamarosan elérhető less teljes funkcionalitású felhő alapú irodai csomagként is” mondja Michael Meeks a The Document Foundation (TDF) egyik igazgatója és a LibreOffice Online vezető fejlesztője. „Az asztali és felhő alapú változatok szoros integrációja értéknövelt funkciókat fog biztosítani, biztosítva mindkét platform előnyeit minden felhasználó számára”

A LibreOffice gyorsan növekszik, köszönhetően a szabványos dokumentumformátumához – amit egyre több kormányzat ismer el a legjobb interoperabilitási megoldásként – hasonló funkcióinak” mondja Thorsten Behrens, a The Document Foundation (TDF) egyik igazgatója, és az OASIS ODF műszaki tanács tagja.

Elérhetőség és vállalati bevezetések

A LibreOffice 5.2 a legújabb technológiát képviseli a nyílt forrású irodai csomagok funkcionalitását tekintve. Vállalati szintű telepítésekhez a TDF a kiforrottabb 5.1.5-ös verziót javasolja.

A LibreOffice 5.2 „fresh” és LibreOffice 5.1.5 „still” azonnal elérhetők a következő hivatkozásról: http://www.libreoffice.org/download/. A LibreOffice felhasználói, a szabad szoftverek rajongói és a közösség minden tagja támogathatja a The Document Foundationt adománnyal a http://donate.libreoffice.org címen.

A LibreOffice 5.2 GNU/Linux rendszerre elérhető új csomagformátumokban is, amelyek egyszerűvé teszik az alkalmazás telepítését és frissítését: FlatPak a Red Hat-től és Snap a Canonical-től.

A TDF minden esetben a LibreOffice bevezetését a világszinten elismert legjobb gyakorlatoknak megfelelő 3. szintű támogatást, migrációs vagy képzési konzultációt nyújtó tanúsított szakemberek támogatásával javasolja. (lásd: http://www.libreoffice.org/get-help/professional-support/)

A LibreOffice 5.2 és LibreOffice 5.1.5 egyaránt tartalmaz a Document Liberation Project (http://www.documentliberation.org) által készített, a gyártóspecifikus dokumentumformátumokat támogató konverziós programkönyvtárakat.

További technikai részletek

A LibreOffice 5.1.5 változásnaplói: https://wiki.documentfoundation.org/Releases/5.1.5/RC1 (javítva az RC1-ben) és https://wiki.documentfoundation.org/Releases/5.1.5/RC2 (javítva az RC2-ben).A LibreOffice 5.2 változásnaplói: https://wiki.documentfoundation.org/Releases/5.2.0/RC1 (javítva az RC1-ben), https://wiki.documentfoundation.org/Releases/5.2.0/RC2 (javítva az RC2-ben), https://wiki.documentfoundation.org/Releases/5.2.0/RC3 (javítva az RC3-ban) és https://wiki.documentfoundation.org/Releases/5.2.0/RC4 (javítva az RC4-ben).

Sajtócsomag és képernyőképek

A sajtócsomag az új funkciókat és a TSCP besorolást leíró háttér dokumentumokkal letölthető a http://tdf.io/lo52presskit címről, Linux alapú képernyőképek letölthetők a http://tdf.io/lo52screenshots címről.

“Megjelent a LibreOffice 5.2 „fresh” Windows, Mac OS és GNU/Linux rendszerekre” bejegyzéshez egy hozzászólás

  1. Nagy örömmel töltöttem le és használom az 5.2-es nulladik kiadást. Mind otthon,
    mind a munkahelyemen, ahol az oktatólaborokban a kollégák feltették már az
    LO 5.2.0 kiadást.

    Lenne azonban egy szerény kér(d)ésem:
    Tudna-e valaki hírt adni arról, hogy vajon várható-e esetleg még az idén
    a Raspberry Pi 3-ra szabott 5.x kiadás. Amikor utoljára kerestem, még
    csak egy régebbi, 4.x-es kiadást találtam.

    Tudom, ez egyelőre csak keveseket izgat, engem azonban nagyon. Én reménykedek…

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük