Az alábbiakban rövid összefoglalást adunk az OpenOffice.org 3.1-es verziójában található újdonságokról.
A program egészét érintő fejlesztések
Továbbfejlesztett megjelenés
Az OpenOffice.org 3.1-es verziója az élsimítás (anti-aliasing) technológiát alkalmazza a rajzok finomabb megjelenítéséhez. Ez a fejlesztés azonnal látható az összes OpenOffice.org-gal létrehozott elemen, rajzon, diagramon.
Ezáltal fejlődött a grafikus geometriakezelés is, például amikor egymást fedő alakzatokból hozunk létre összetett alakzatokat.További részletekért lásd ezt a cikket a GullFOSS oldalon.
Dokumentumba illesztett grafikus elemek egyszerűbb mozgatása
Objektumok képernyőn történő mozgatása során az OpenOffice.org megjeleníti az objektum „lenyomatát” a korábban használt körvonalas megjelenítés helyett. Ez egyszerűbbé és pontosabbá teszi komplex objektumok elhelyezését a dokumentumban.
Továbbfejlesztett fájlzárolás
Amennyiben hálózaton keresztül dolgozik, és több munkatársa éri el ugyanazokat a dokumentumokat, akkor a kollégák által eszközölt változtatások felülírása ellen a fájlzárolási mechanizmus véd. Az OpenOffice.org számos operációs rendszeren elérhető, így az operációs rendszer által biztosított fájlzárolási eljárásokban nem minden esetben lehet megbízni, azaz esetleg nem lehet pontosan tudni, hogy mely dokumentumok vannak valóban használatban. Az OpenOffice.org újonnan bevezetett fájlzárolási megoldásnak köszönhetően megbízható fájlzárolás valósítható meg. A saját fájlzárolási mechanizmus alkalmazásával az OpenOffice.org arról is tájékoztat, hogy melyik felhasználó nyitotta meg a szerkesztendő dokumentumot.
Felülvonás
Az OpenOffice.org új verziója támogatja a felülvonást, amelyet a szöveghez állíthat be az aláhúzás mintájára, ugyanazokkal a beállítási lehetőségekkel (vonaltípus, szín).
Writer
Halvány kijelölés
A kijelölt szöveg megjelenítése mostantól nem invertált színnel, hanem halvány háttérszínnel történik. Könnyebb látni, egyszerűbb használni. Ez a fejlesztés a Calc programban már az OpenOffice.org 3.0-ás verziójában megjelent, de mostantól az OpenOffice.org minden alkalmazása ezt használja.
A jegyzetek továbbfejlesztései
Most már lehetséges, hogy több szerkesztő jegyzeteken keresztül egyeztessen, és egymás megjegyzéseire válaszolva vitassák meg az elképzeléseiket, igen egyszerűen. A megjegyzésre választ adni a megjegyzésre jobb gombbal kattintva a „Válasz” lehetőséget kiválasztva lehet.
További fejlesztés, hogy a keresés most már a jegyzetekben is keres.
Nyelvhelyesség-ellenőrző integráció előkészítése
Az OpenOffice.org 3.1 verzió elérkeztével a nyelvi ellenőrző keretrendszer kiegészítésre került, így az olyan kiterjesztések, mint a LanguageTool vagy a Németh László által nemrég kiadott Lightproof nyelvhelyesség-ellenőrzők elérhetővé váltak az „Eszközök” › „Helyesírás és nyelvhelyesség” menüpontból. Az OpenOffice.org 3.1 magyar (FSF.hu-féle) változata, illetve az OxygenOffice Professional 3.1 tartalmazza a Lightproof kiterjesztést, így az azonnal telepíthető és használható. Más forrásból származó OpenOffice.org telepítők nem feltétlen tartalmaznak nyelvi ellenőrzőket, ezeket külön, kiterjesztésként lehet telepíteni.
Vázlatszintek állítása bekezdésenként
Összetett dokumentumok szerkesztői az új verzióban megadhatnak bekezdésekhez és a bekezdésstílusokhoz „Vázlatszint” értéket. Ettől a normál bekezdés címsorrá alakul, függetlenül a listák vagy bekezdések stílusától.
Calc
Munkalapok átnevezés dupla kattintással
A Calc munkalap fülén duplán kattintva lehetőség nyílik a munkalap átnevezésére. Az ezt megelőző verziókban a fülre jobb gombbal rá kellett kattintani, és ki kellett választani az Átnevezés lehetőséget. Ez a változtatás egyszerűsíti ennek a sokszor használt funkciónak az elérését.
Nagyítás/kicsinyítés csúszka az állapotsorban
Az új Nagyítás/kicsinyítés csúszka az állapotsorban egy igen népszerű fejlesztése a Writer modulnak, amely az OpenOffice.org 3.0 verzióban jelent meg. Ezt a népszerű fejlesztés került át a 3.1-es verzióval a Calc programba is, megteremtve a gyors és pontos nagyítás beállítási lehetőségét a képernyőn megjelenő tartalomnak.
Képletek – azonnali segítség
A Calc folyamatosan megjeleníti a képlet szintaxisát – beírás közben – a szerkesztendő cella mellett jobb oldalt, így segítve a felhasználót a képlet használatában.
Továbbfejlesztett rendezés
Számos fejlesztésével a rendezési lehetőségek sokkal logikusabbak, egységesebbek és erőteljesebbek lettek. Az első alkalommal amikor a rendezést kívánja használni (vagy az eszköztár Rendezési gombját megnyomva) a Calc azt feltételezi, hogy a kurzor által kijelölt mező szerint kívánja adatait rendezni.
Az eszköztár gombok ugyanazt a logikát követik, mint a Rendezés párbeszédablak a adatok fejlécének meghatározásához.
Rendezéskor a Calc megtartja az eredeti sorrendet az azonos rendezési kulccsal rendelkező sorok között.
Új függvények
Az új EUROCONVERT munkalapfüggvény az Eurózóna régi valutái és az euró között vált át, beleértve az MS Excel fájlformátumból való importálást és exportálást.
A statisztikai függvények között újonnan jelent meg a GAMMA, a CHISQDIST és a CHISQINV, változott a GAMMADIST, a CHIDIST és a CHIINV.
A BETADIST munkalapfüggvénynek mostantól van egy további „kumulatív” paramétere, amely azt határozza meg, hogy a valószínűségsűrűség-függvényt vagy a kumulatív eloszlásfüggvényt kell-e kiszámítani. Az alapértelmezett érték IGAZ a kompatibilitás miatt.
Jobb teljesítmény
A szűk keresztmetszetek felszámolásával a Calc drámai teljesítményjavuláson ment keresztül két tesztesetben: 24 másodpercről 1,2 másodpercre az első esetben; és 1 óráról 12 percre a második esetben. Ezek a javítások részei a Calc teljesítményének növelésére irányuló folyamatos erőfeszítéseknek.
Chart
Tengelyek rugalmas pozicionálása
Az OpenOffice.org diagramjaiban a tengelyek elhelyezésére mostantól többféle lehetőség van. Ezt a funkciót sokat kérték, különösen az oktatásban érdekelt felhasználók.
Hiányzó adatok kezelése
Mostantól megválaszthatja, hogy az OpenOffice.org diagramjain hogyan legyenek kezelve a hiányzó adatpontok – helykihagyással, nulla feltételezésével, vagy egyszerűen folytatódjon a vonal a hiányzó értéken át.
A Chart további újdonságainak megismerése érdekében olvassa el a GullFOSS cikkét (angol).
Impress
Betűméretet állító gombok
Az Impress eszköztárán mostantól jelen van két új, betűméret-állító gomb, amellyel másodpercek alatt a kívánt méretre állítható a szöveg.
Base
SQL-szintaxiskiemelés
Az SQL szerkesztésénél a Base mostantól szintaxiskiemelést használ. A zárójelek párját felvillantással jelzi. Így könnyebb észrevenni a gépelési hibákat az SQL-parancsokban.
Saját színséma is létrehozható az Eszközök -> Beállítások -> OpenOffice.org -> Megjelenés -> SQL-szintaxiskiemelés alatt, és egyéni betűkészlet választható az Eszközök -> Beállítások -> OpenOffice.org -> Betűkészletek segítségével.
Makróalkalmazások a Base-ben
Az OpenOffice.org 3.1-ben már lehetséges egy teljes „adatbázis-alkalmazást” készíteni a makrók és parancsfájlok Base-dokumentumba (.odb) mentésével. Ez a lehetőség a többi dokumentumtípusnál már korábban is megvolt.
Ez azt jelenti, hogy a makrók most már futhatnak akár magából a dokumentumból, akár valamelyik alkomponenséből: űrlapok, jelentések, táblatervek, jelentéstervek, relációtervek, adattáblanézetek. Ez fontos fejlesztés azok számára, akik teljes „adatbázis-alkalmazásokat” szeretnének a Base segítségével létrehozni.
Megjegyzés: a Base-alkalmazások fejlesztőinek ajánlatos elolvasniuk az alábbi cikket a wikiben, mert sok már fejlesztőknek fontos funkció is bekerült, és vannak problémák a visszafelé kompatibilitással.
A Base további változásairól olvassa el a cikket a wikiben.
Nemzetköziesítés és honosítások
A kétirányú írásrendszerek támogatásának javítása
A komplex szövegelrendezés és a kétirányú szöveg kezelése jelentősen javult, különösen a sorkizárt és vokalizált szövegek esetén. Az űrlapok és a diagramok mostantól támogatják a kétirányú szövegeket.
Új területi beállítások támogatása
Az OpenOffice.org 3.1-be a következő területi beállítások kerültek be újonnan: máltai (Málta) [mt-MT], myanmari (Myanmar) [my-MM], Shuswap (Kanada) [shs-CA] és tok pisin (Pápua Új-Guinea) [tpi-PG]. A területi beállítás kiválasztható a karakter jellemzőjeként és a helyesírás-ellenőrzéshez, alapértelmezett területi beállításként, a dokumentum alapértelmezett nyelveként, számformátumokhoz és vázlatszintek számozásához.
Szintén újdonság, hogy új arab területi beállítások lettek a nyelvválasztó listához hozzáadva, amelyek kiválaszthatók a karakter jellemzőjeként és a helyesírás-ellenőrzéshez: arab (Csád) [ar-TD]; arab (Comoro-szigetek) [ar-KM]; arab (Dzsibuti) [ar-DJ]; arab (Eritrea) [ar-ER]; arab (Izrael) [ar-IL]; arab (Mauritánia) [ar-MR]; arab (Palesztina) [ar-PS]; arab (Szomália) [ar-SO]; arab (Szudán) [ar-SD]. A nyelvtáblázat és lista szintén tartalmaz egy „arab” elemet (a régió/ország nélkül), ami nem felel meg egy területnek. Ez nem használható nyelvi megfeleltetésre, viszont kiválasztható a korábbi „arab (Egyiptom)” helyett, ha egy arab nyelvi csomag telepítve van.
Köszi a fordítást nektek és köszi a programot az OO.o -nak 🙂
Nincs mit Laci, örülünk, hogy segíthettünk :oD
Sziasztok!
Ez a verzió tudja-e már kezelni a 65000 sornál nagyobb excel táblákat?
Nem tudja, mivel ez teljesítménybeli és a különböző beszúrt objektumok rossz kezelésével járhat. Mindazonáltal megnézem mit lehet tenni az ügy érdekében, ismét.
Nem lehet az exel-t SQL táblába tenni? Szerintem érdemsebb lenn egy adatbázisba azt már 😉
Kösz! Örömmel fogom kipróbálni az új “cuccokat”. 🙂
Esetleg benne van már az a funkció, amit sűrűn használok az excelben:
ha lenyomva tartom a ctrl-t és az egérrel kijelölök egymással nem szomszédos mezőket, akkor azokat tudom egy lépésben másolni, kivágni stb…
Jelenleg csak a kijelölés működik csak az OOO-ban.
Köszönet a fejlesztőknek MINDENért!
Köszönet
Az élsimítás nagyon jó hír!!!
Végre igazán “versenyképes” mind az Impress, mind a Draw…
Különösen a Draw-nak örülök: könnyedén lehet keverni a vektorgrafikát a pixeles képekkel, és jól néz ki! Szuper!
Hali!én keresek egy programot amit a postapartnerek használnak.open office org 3.1.0 a neve de nem tudom hol lehetne letölteni.Tudnátok segiteni?
Az angol verziót (Windowsra) innen: http://openoffice.bouncer.osuosl.org/?product=OpenOffice.org&os=winwjre&lang=en-US&version=3.1.0
A magyar verzió még nem jelent meg.
Köszi Timar!megvan!!
Végre a 3.1-ben kijavították azokat a bosszantó hibákat, amik a legszembetűnőbbek voltak. Idáig ugyan még csak a Writer-t teszteltem, de le a kalappal előtte, nagyon jóra sikerült! Ha a körlevél és a Jegyzék (tartalomjegyzék) létrehozását is újragondolnák, akkor tényleg naon kafa lenne (bár így is jól használható, de kell vele küzdeni, mire az ember rájön a logikájára).
És még valami. Nem tudom mást zavar-e, de az automatikus javítás funkciója gáz egy cseppet. Pl.: ‘szó…’ (három pont) nem cserél, csak ha ‘szó …’ (szóköz és három pont) formában van megadva. Így viszont keletkezik plusz egy szóköz, ráadásul a legrosszabb helyen, a ‘szó’ után. Ugyanez megvan a többi cserés szónál is. Nem tudom miért ez a logikája, de ezt javíthatnák végre…
A progihoz gratula, sok éve használok office-alkalmazásokat és bátran modhatom, hogy (most már) méltó ellenfele az MS és egyéb irodai csomagoknak! Csak így tovább!
Helló!
Várhatóan mikor jelenik meg a 3.1 magyar nyelvű változata a “sima” OpenOffice-nak és az Oxgen bővítettnek?
Köszi a választ!
A Go-OO! (http://go-oo.org/) megjelenéséhez van kötve mindkettő, ezt mindenképp meg kell várnunk. Szerintem még májusban meg tudnak jelenni a Go-OO!-n alapuló magyar verziók.
a magyar fsf build a go-oo-ra épül? nem is tudtam:D tehát akkor semmivel nem vagyok előrébb, ha a go-oo-t + langpack-ot telepítem?
A 3.0 óta a magyar fsf build a go-oo-ra épül. Valóban, kb. ugyanazt kapod a go-oo + langpack-kal.
köszönöm, jó tudni
Halihó!
Tisztelt fordítók!
A fordításhoz kevésbé, de a számoláshoz biza értek ez, már jócskán több, mint egy hét és a fordított verzió, még sehol a letöltések közt?!
Mért vagyunk mindig lemaradva nyugathoz képest?! Ne legyünk, már balkán 🙁
Valamint legalább szólhatnának az openoffice.org-nak, hogy vegyék, már le a verziószámot a magyar letöltési linkből, mert sehol se vagyunk, még a 3.1-es magyar változattal.
Rossz érzés, mikor az ember látja a linkben, hogy magyarul is letölthető a 3.1 és mikor rákattint konstatálnia kell, hogy átverték.
Ez tényleg rossz. Ha van kedve közreműködni a magyar közösségben, a
http://user.services.openoffice.org/hu/forum/viewforum.php?f=21&sid=f2256d33a22db994ed83b2605ec9be9c
címen található fórum jó kiindulási alap!
az előbb írták le, hogy
“A Go-OO! (http://go-oo.org/) megjelenéséhez van kötve mindkettő, ezt mindenképp meg kell várnunk. Szerintem még májusban meg tudnak jelenni a Go-OO!-n alapuló magyar verziók.”
úgyhogy ha ennyire csapkodni akarod az asztalt, ne itt tedd, hanem a go-oo-soknál
azt még megjegyezném, hogy ennek semmi köze a földrajzi elhelyezkedéshez (nem tudom, miért kellett idekeverni)
láthatólag fogalmad sincs a release management-ről, nem csak annyiból áll, hogy megnyomok egy gombot, és hopp, lett magyar ooo 3.1
plusz azt se ártana végiggondolnod, hogy ezt az emberek szabadidejükben csinálják, fizetség nélkül, úgyhogy nem tudom, milyen alapon követelőzöl. majd ha valamit tettél is az ügy érdekében, akkor hőbörögj, de ha eljutsz odáig, akkorra jó eséllyel rájössz, hogy nem szabad és nem is kell
az “átverés” fájdalmát elkerülendő javaslom neked a
http://hu.openoffice.org/
oldal látogatását, a globális oldal ugyanis minden nyelvre automatikusan azt írja, hogy 3.1, függetlenül attól, hogy elérhető-e egyáltalán olyan verzió. szóval átverésről szó sincs.
…Valóban! Mikorra várható a 3.1?? Már nagyon dolgoznék vele…
na még egyszer:
http://www.openoffice.hu/2009/05/az-openoffice-31-ujdonsagai/comment-page-1/#comment-47
Minden Tiszteletem a Fejlesztőknek!
Évek óta használom, egyre nagyobb megelégedéssel. Mióta a BASE megjelent, megpróbáltam munkám nyilvántartására is használni. Sajnos nem sikerült (szerintem az én tudáshiányom miatt), de az olvasottak alapján ez is egyre jobb, így reménykedem.
A kérdésem az, hogy egy adatbázist több gépről, több felhasználó tud-e kezelni? Ha nem, tervben van-e ennek a lehetősége? Ha igen, akkor milyen környezet szükséges hozzá?
Előre is köszönöm a hozzáértők válaszát!
Az adatbázis kezelés a Base -ben egy fájl – egy felhasználó elvet követi, de lehetőség van külső adatbázis szerverhez (MySQL, PostgreSQL, Firebird, stb.) való kapcsolódásra, ilyenkor a Base mint felhasználói felület funkcionál.
Vagyis a rekordok lock-olása megoldható, és külső adatbázis kezelő esetén a több felhasználó egy adatbázis működik? A lehetőség érdekel csak igen/nem szinten, a megvalósítás már más dolog, ha a lehetősége megvan, akkor majd kiszenvedem. Viszont eleve halott elképzelésnek utálok nekifutni. (Most kezdem a “szakma” ezen részét, ezért ennyire nehézkes a gondolkodásom – sorry.)
Másik kérdés: A szövegszerkesztőben elkészített formanyomtatvány (vagy körlevél, vagy xxx) segítségével van-e arra lehetőség, hogy előre formázott szöveg egyes mezőit töltse ki a Base az adatbázisból, így tisztességes nyomtatványt lehet készíteni?
Az a gondom a Write-tel (OO v.2.4), hogy a nagyobb dokumentumokat (kb 10MB, több mint 300 oldal, tele képekkel) nagyon lassan kezeli, lassan lapoz. Igaz, előzőleg MS Word-ben készült, de gond nélkül importálta. A lassú lapozás miatt gondot okoz a dokumentum módosítása. Mi lehet az oka?
A választ előre is köszi.
A pénzügyi szférában sajnos igen elterjedt, hogy a pénzügyi cégek excel-ben fejlesztik a kalkulátoraikat (pl. néhány bank, biztosító, stb.) Nagyon szívesen használom az OOo-ot, de sehogy sem tudok megszabadulni a fránya MSO-tól, mert a VB script-ek nem futnak rendesen az OOo alatt. Ez várhatóan fog javulni?
Mikor lehet itt letölteni?, mert május 7-n ígértétek, hogy egy hét a magyar kiadás, de még mindig a régi van fent.
Üdv: Windows NT
http://www.openoffice.hu/2009/05/az-openoffice-31-ujdonsagai/comment-page-1/#comment-47
Halihó!
Tudja valaki, hogy mikor jelenik meg a 3.1 magyar változata?
Mozzila bővítmény is jó lenne ha hozzáadható kiterjesztésben lenne…
Senki nem tudja hogy a magyar verzió mikorra várható, pedig már töben kérdezték előttem is??? Május 7.-én volt kiirva az “1 hét múlva”…
Hm, lassan egy hónapja nincs magyar build, ami természetes, hiszen Go-OO build sincs. Viszont nem is lehet semmit tudni, hogy miért nincs Go-OO build. Tudja valaki, hogy hol van nekik valamilyen blogjuk, wiki, vagy valami, ahonnan meg lehetne tudni, hogy miért késnek?
Kössz…
Csak levelezőlista és IRC-csatorna van. Lásd: http://go-oo.org/developers/
A ChangeLog-ból is kiderül, hogy miért késtek.
T. C.
Szeretném letölteni az OpenOffice.org 3.1 magyar változatát, de a letöltésnél mindig csak a 99%-ig jutok el, ott leáll. Mi a teendő, mit hibáztam el, ha elhibáztam valamit. Már többaször megkiséreltem, de mindig csak a 99% mentésig jutok el. Egyébként az angol(amerikai) korábbi variáns le van töltve, azt használom, de szeretném a legújabb, magyar nyelvűt használni. Kérem szíves segítségüket.
Tisztelettel:
Kardos István
mernok4@gmail.com
Már jó két éve használom – elsősorban a Draw-t – szédületesen jó!
A Write-ban most szerkesztettem egy száz oldalas szakdolgozatot. A nyolvan oldalnyi szöveg korrekt volt, de az mellékletként berakott ötven képpel nem bírt, állandóan szétesett – áttettem a képeket Impress-be. Igy a végén összejött.
A calc-ot ritkán használom, a fent említett kotlátok miatt (nagy tábláim vannak).
A Base-be sajnos nem tudtam áttölteni az adatbázisaimat az MS Acces-ből így nem teszteltem,- bár nagyon szeretném.
Egy apróság – ami nagyon zavar – az indítást nem jelzi semmi, egy kis ablak, vagy a tálcán megjelenő gomb, vagy bármi. Kezdetben ráindítottam többször is, lehet hogy a gépem lassú, de néha egy perc is eltelik mire megjelenik valami.
Sok sikert, és jó munkát a fejlesztőknek és a fordítóknak!
Üdv. Mindenkinek!