Magyar siker a milánói LibreOffice konferencián

liboconfmilano20132013. szeptember 24. és 27. között zajlott Milánóban az éves LibreOffice konferencia, ahol fejlesztők, migrációs projektek résztvevői és egyéb hozzájárulók, érdeklődők találkoztak, hallgatták meg egymás előadásait, javítottak hibákat stb.

A szerda esti program a CloudOn által szponzorált „Hackaton” volt, amelyen kb. 40 fejlesztő vett részt. A téma az interoperabilitás, azon belül is a DOCX import/export volt, a szervezők egy nehézség szerint kategorizált hibalistával készültek. A fejlesztők motiválása céljából a CloudOn 3 db Nexus 7 tabletet ajánlott fel a legtöbb/legnehezebb hibát megoldóknak.

A három Nexus 7-ből kettőt a „magyar küldöttség” tagjai érdemeltek ki. Vajna Miklós a Collabora fejlesztője (ex-SUSE), szakterülete a Writer. Szerda este megoldotta, hogy a DOCX-ben szövegdobozon belül levő balra forgatott szöveg ezen tulajdonsága ne vesszen el a LibreOffice Writerbe való importálás és az onnan exportálás után. Ez a feladat a CloudOn szerint a 4-es skálán 4-es nehézségű volt. Zolnai Tamás 2012-2013-ban az FSF.hu Alapítvány ösztöndíjasa volt, a LibreOffice konferenciára is az FSF.hu Alapítvány támogatásával jutott ki. Idén nyáron sikeresen vett részt a Google Summer of Code programban, témája a karakterek köré rajzolható keret implementálása volt. Az itt szerzett tapasztalat segítette abban, hogy pár óra alatt elvégezze egy másik karaktertulajdonság, a highlighting importját és exportját, amelyet szintén 4-es nehézségűnek ítélt a CloudOn.

Gratulálunk a magyar fejlesztőknek, további sok sikert!

Balról Zolnai Tamás, jobbról Vajna Miklós
Balról Zolnai Tamás, jobbról Vajna Miklós

Better document layout and layout interoperability by fixing old and ugly hyphenation bugs

NOTE: this development had some regressions temporarily and removed from LibreOffice 4.2.5 (except the hard hyphen related fix) on 2014-05-29, but later it was fixed for LibreOffice 4.3 (2014-07-30).
Hyphenation is for better text layout. Ironically, LibreOffice’s hyphenation sometimes did the opposite. It seems, changing to ICU’s line breaking algorithm and allowing words with hyphen characters in spell checking have resulted a double regression in the hyphenation of OpenOffice.org. I believed, that the first problem (often missing hyphenation of words with ending punctuation) is only related to the Graphite layout, see my old bug report with typesetting examples: https://sourceforge.net/p/silgraphite/bugs/37/. I recognized and fixed the last problem (competing libhyphen and ICU based line breaking) in LibreOffice a few years ago on a very tricky way (hyphen replacement by the hyphenator), but not so later I had to remove this patch to fix a new problem raised in the French hyphenation (https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=43931 Unwanted behaviors due to Hyphen 2.8.3 (French hyphenation)). A few weeks ago I began to fix these problems, and now at the LibreOffice conference hackathon I have successfully solved them. The associated bug (https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=56392) contain the test document of the following screenshots (before-after). Many thanks to bug reporter “stfhell”, bug tracker contributors, LibreOffice conference and hackathon organizers and the sponsor of the conference hackathon, CloudOn.
hyphpunct

A Collabora berkein belül folytatja a SUSE LibreOffice csapata

Michael Meeks bejelentette, hogy a SUSE LibreOffice csapata a jövőben a Collabora berkein belül működik majd, és nyújt támogatást a LibreOffice irodai programcsomaghoz. A Collabora egy tanácsadó cég, amelynek célja a nyílt forráskódú szoftveres közösség és a vállalatok közötti együttműködés elősegítése.

Collabora logo

A Collabora fejlesztői mind komoly tapasztalatokkal rendelkeznek a szabad szoftveres projektekben. Olyan népszerű nyílt forráskódú fejlesztésekben tölt be meghatározó szerepet a cég, mint a GStreamer multimédiás keretrendszer, a Telepathy üzenetküldő keretrendszer, a Webkit HTML motor vagy az X Window grafikai rendszer. Ehhez a csapathoz csatlakoznak most a SUSE LibreOffice fejlesztői.

Michael Meeks blogbejegyzésében kiemelte, hogy éppen ideális időpontban került sor a váltásra. Nemrégiben megjelent a LibreOffice 4.1, és annak 4.1.1-es javító kiadása, így a fejlesztési ciklus egy nyugodtabb időszaka köszöntött be. A változás arra is lehetőséget ad, hogy nagyobb hangsúlyt kapjon a jövőben az irodai programcsomag Windows és Mac OS X változata, amely érthető okokból kevésbé töltött be fontos szerepet a SUSE számára.

A The Document Foundation továbbra is zavartalanul folytatja munkáját, és a SUSE továbbra is a tanácsadó testület részese marad a Collabora mellett. A jövő hónapban Milánóban megrendezésre kerülő LibreOffice konferenciát a Collabora szponzorálja.

A bejelentéssel kapcsolatos részletek Michael Meeks blogján olvashatók.

Korrektúra eszköztár és Mentés több formátumban

A Sablonváltó után még két népszerű, a LibreOffice migrációban is segítséget jelentő kiegészítő, a Korrektúra eszköztár és a Mentés több formátumban (MultiFormatSave) magyar változata készült el a napokban.korrektura_kicsi
megtisztitasA Korrektúra eszköztár kényelmes hozzáférést nyújt a változáskövetéshez, például a változások elfogadásához és elutasításához, a változásokhoz fűzhető és a normál megjegyzésekhez. Különleges lehetősége a „dokumentumtisztítás”, amely pár kattintással eltávolítja a változásokat, megjegyzéseket vagy a dokumentum tulajdonságaiban szereplő személyes adatokat. A kiegészítő telepítés és a LibreOffice újraindítása után automatikusan bekapcsolja a Nézet»Eszköztárak…»Korrektúra menüponton keresztül elérhető eszköztárat.

multi_kicsiA MultiFormatSave kiegészítő az új „Mentés több formátumban” menüponttal, illetve ikonnal jelentősen leegyszerűsíti a LibreOffice vegyes környezetben való használatát, mivel pár kattintással egyidejűleg ODF, PDF és MS Office (DOC, XLS, PPT) formátumban is elmenthetjük ugyanazt az állományt. A Finn Igazságügyi Minisztérium 2007-es OpenOffice.org migrációjában úgy találták, hogy ez a kiegészítő jelentősen megkönnyíti az oktatást és a programcsomag használatát is a felhasználók számára, ezért a munkaállomásokon, illetve a minisztérium által készített USB-kulcsos OpenOffice.org terjesztésben a Mentés több formátumban funkciót alapértelmezetté tették.
multidialog