A The Document Foundation bejelenti a funkciógazdag LibreOffice 5.3-at
A The Document Foundation bejelenti a LibreOffice 5.3-at, az alkalmazás történetének egyik legfunkciógazdagabb kiadását. Az irodai csomag azonnal elérhető Windows, macOS és Linux rendszerekre, valamint a privát felhő számára is.
A LibreOffice 5.3 jelentős lépést képvisel a szoftver evolúciójában: olyan új funkciókat tartalmaz, mint az online felület közös szerkesztéssel, amely növeli az alkalmazás versenyképes pozicionálását, és egyidejűleg fokozatos fejlesztéseket tartalmaz a program megbízhatóbbá, interoperabilisabbá és felhasználóbarátabbá tétele érdekében.
„A LibreOffice-t fejlesztők fantasztikus közössége támogatja” – mondta Michael Meeks, a The Document Foundation igazgatótanácsának tagja. „2010-ben csak néhányan fogadtak volna arra a képességünkre, hogy nagy számban vonzzunk fejlesztőket, ami elengedhetetlen egy nagy kódbázis sikeréhez. Hat év alatt 1100-nál is több új fejlesztőt vonzottunk, és ennek a nagy közösségnek köszönhetően az elmúlt két évben átlagosan 300-an dolgoztak aktívan a forráskódon.”
A LibreOffice 5.3 fő jellemzői
A LibreOffice 5.3 minden területen számos érdekes új funkciót kínál: egy új keresztplatformos szövegelrendező rendszer, amely jelentősen javítja a konzisztens szövegelrendezést számos nyelv és ábécé esetén; újjászervezett Súgó menü új gyorshivatkozásokkal felhasználói kézikönyvekre és közösségi támogató fórumokra; és jobb import/export képességek az új és hagyományos MS Office dokumentumokhoz.
A Writer mostantól támogatja a táblázatstílusokat, így a táblázatokra alkalmazott formázások szerkesztés után is megmaradnak. Az oldalsáv új Oldal lapja lehetővé teszi az oldalbeállítások gyors testreszabását külön ablak megnyitása nélkül. Az új Ugrás oldalra ablak segítségével néhány billentyűleütéssel a dokumentum másik oldalára lehet lépni.
A Calc új alapértelmezett cellastílusokat kínál, a korábbi kiadásokhoz képest nagyobb változatossággal és beszédesebb nevekkel. Az új telepítéseknél az alapértelmezett beállítás a „Helyettesítő karakterek a képletekben” a reguláris kifejezések helyett, a más táblázatkezelő szoftverekkel való kompatibilitás növelése érdekében. Új függvény beszúrásakor egy szöveges keresőmezővel szűrheti a keresett függvényeket.
Az Impressben mostantól azonnal megjelenik a sablonválasztó, hogy gyorsan munkához láthasson. Elérhető egy új Diatulajdonságok lap az oldalsávon a diasablon módban.
A legjelentősebb új funkciók listája elérhető rövid, magyarul feliratozott videók formájában is (http://tdf.io/53vids). A legfontosabb új funkciók listája elérhető a weboldalon is: http://www.libreoffice.org/discover/new-features/.
A LibreOffice 5.3 a felszín alatt is változott több száz önkéntes munkájának köszönhetően. Ez egy egyszerűbben fejleszthető és karbantartható irodai csomagot eredményez. Noha ez felhasználói szemmel láthatatlan, vállalati telepítéseknél különösen fontos.
A LibreOffice-t minden kontinensen használják nagy szervezetek is. A médiában bejelentett legfontosabb bevezetések listája itt érhető el:
https://wiki.documentfoundation.org/LibreOffice_Migrations.
LibreOffice Online
A LibreOffice 5.3 tartalmazza a LibreOffice Online első forráskód kiadását, amely a LibreOffice alaprendszerét használó, a böngészőben alapszintű közös dokumentumszerkesztési funkciókat nyújtó, felhő alapú irodai programcsomag. A megjelenítési minőség kitűnő, és az interoperabilitása megegyezik a LibreOffice által nyújtottal.
A LibreOffice Online alapvetően egy kiszolgálóoldali szolgáltatás, és beállításához felhő alapú tárhely és SSL tanúsítvány is szükséges, amik nem képezik a megoldás részét. Ez az internetes szolgáltatók nyilvános felhőiben vagy vállalatok és nagy szervezetek privát felhőiben nyújtható szolgáltatásokat megalapozó technológiának tekinthető.
A legfrissebb LibreOffice Online forráskód használatra kész változatai Docker konténerekként is elérhetők:
https://hub.docker.com/r/libreoffice/online/.
Kísérleti felületek
Az 5.3-as családtól kezdve a LibreOffice felülete a kísérleti Szalaggal bővült az alapértelmezett két eszköztáras felület, az egy eszköztáras felület és az egy eszköztáras oldalsáv mellett. Minden felületelrendezés más-más LibreOffice felhasználói csoport számára lett tervezve.
A LibreOffice felületének koncepcióját egy külön cikk mutatja be: http://libreoffice.hu/2017/02/01/muffin-a-felhasznaloi-felulet-megujitasa/
Elérhetőség és vállalati bevezetések
A LibreOffice 5.3 a nyílt forrású irodai programcsomagok funkcionalitásának tekintetében a csúcsot képviseli, így a műszaki újdonságokért lelkesedők és tapasztalt felhasználók figyelmébe is ajánljuk.
Vállalati szintű bevezetésekhez a TDF a kiforrottabb 5.2.5-ös verziót ajánlja, amelyhez professzionális támogatás igénybe vételét is javasoljuk, a legjobb gyakorlatoknak megfelelően
(http://www.libreoffice.org/get-help/professional-support/).
A LibreOffice 5.3 azonnal letölthető a következő oldalon: http://www.libreoffice.org/download/. A LibreOffice felhasználói, a szabad szoftverek támogatói és a közösség bármely tagja támogathatja adománnyal a The Document Foundationt: http://donate.libreoffice.org.
FYI
Az új “Notebookbar” még beta, Eszközök -> Beállítások -> LibreOffice -> Speciális -> Kísérleti funkciók engedélyezése. Ezután (ujraindul, majd) Nézet -> Toolbar Layout -> NotebookBar
Nem lehet oldalra helyezni, hogy ne foglaljon el annyi pixelsort. Némelyik lapja még elég üres…
Tudom, tanuljam meg a MUFFIN szerkesztését.
Bezzeg a “sima” eszköztárat már lehet, az a Nézet -> Toolbar Layout -> Sidebar, ez is csak a kísérleti , a menütétel még angol. Speciel ez eddig is megvolt, csak oldalra kellet dragni a vízszintes eszközsávot…