LibreOffice 3.4.3

LibreOffice logó A Document Foundation (TDF) tartja az ütemtervet, bejelentette a LibreOffice 3.4.3 megjelenését. A TDF két verziósorozatot támogat párhuzamosan, de a 3.4-es sorozat is elért már abba az állapotba, hogy mindenkinek javasolható az áttérés rá. A LibreOffice 3.4.2-t már bevezette a brazíliai Itaipu Binacional, a világ legnagyobb erőműve, és bevezetés alatt áll a koppenhágai kórházakban 25 ezer munkahelyen.

A LibreOffice 3.4.3-ban kijavított hibák listája, illetve a módosítások listája itt és itt érhető el.

OOo Bugzilla migrálása Apache infrastruktúrára

Az OOo honlapok fokozatosan migrálásra kerülnek az Oracle-től az Apache infrastruktúrára.

Első lépésként a hibabejelentésre szolgáló Bugzilla-t migrálták, az  http://openoffice.org/bugzilla/ címen található régi Bugzilla csak olvasható módba került, további hibabejelentésre itt nincs mód.

Az új https://issues.apache.org/ooo/ címen érhető el, ahol a régi felhasználó nevekkel:  regi_OOo_felhasznalo_nev@openoffice.org formában új jelszót kell kérni. A felhasználók az eddig érvényes jogosultságokkal rendelkeznek, akinek volt pl. “canconfirm” joga, az megmaradt egyenlőre.

A továbbiakban a közösségi fórum és a wiki migrálására következik. A fórum migrálására várhatóan, egy héten belül kerül sor, huszonnégy órás várható kieséssel (DNS frissítés miatt).

LibreOffice 3.3.4

LibreOffice logó A Document Foundation (TDF) bejelentette a LibreOffice szabad és ingyenes irodai programcsomag 3.3-as ágának legújabb, hibajavító kiadását. Letöltés Windows, Mac OS X és Linux operációs rendszerekre.

A LibreOffice 3.3.4 számos hibát javít (részletes lista), a következő (3.3.5-ös) kiadás októberre várható. Ez idő alatt folytatódik a 3.4-es ág fejlesztése is: ennek következő kiadása – LibreOffice 3.4.3 – várhatóan augusztus végén jelenik meg. (A TDF két LibreOffice ágat tart karban: a 3.3.x ág elsősorban a konzervatív felhasználókat célozza: újabb kiadásai hibajavításokat tartalmaznak, növelve a program stabilitását. A 3.4.x ág tartalmazza az újdonságokat. Bővebben a két ágról.)

LibreOffice 3.4.2 portable

Elkészült a LibreOffice USB-kulcsra telepíthető változata a legutóbbi kiadásból. A LibreOffice 3.4.2 portable letölthető a magyar és 12 másik nyelvet is támogató sztenderd és az 57 nyelvet támogató „All language” változatokban.

A LibreOffice hordozható változata teljes értékű irodai programcsomag, mindazokkal a kényelmi, praktikus és hasznos funkciókkal, amelyeket a hagyományos kiadás esetén megszokhattunk. Természetesen a megszokott kiegészítők (pl. magyar nyelvhelyesség-ellenőrző) is feltelepíthetők a hordozható változathoz.

Új kézikönyvek és Full Circle cikksorozat

LibreOffice logó A LibreOffice dokumentációs csapata bejelentette, hogy elkészült az Impress bemutató-készítő és a Draw rajzolóprogramhoz a hivatalos kézikönyv (angol nyelven). A korábbi kötetekhez hasonlóan (pl. Math könyv) ezek is ingyenesen letölthetőek, akár fejezetenként, akár egyben (ODT és PDF formátumban is).

Magyar nyelven érhető el a Full Circle magazin nemrégiben indult LibreOffice cikksorozata. A 46. szám magyar kiadásában megjelent első cikk röviden áttekinti a LibreOffice alkalmazásait, nyelvi alapbeállításait és a PDF dokumentumok készítését. A 47. szám cikke a Writer szövegszerkesztő használatát mutatja be: levélszerkesztés közvetlen bekezdésformázással, dátum beszúrásával és módosításával, bemutatva az egérrel kényelmesen kezelhető vonalzót is. A 48. szám cikke bevezet a bekezdés- és egyéb stílusok használatába, amelyek pótolhatatlan segítséget nyújtanak a nagyobb dokumentumok készítéséhez. (A stílusokról bővebben a Kiadványszerkesztés LibreOffice Writer szövegszerkesztővel jegyzetben olvashatunk.)

SmART galéria, a Diagram kiterjesztés új arca

Új néven és megújult formában érhető el a LibreOffice és az OpenOffice.org irodai programcsomaghoz szánt – magyar nyelven is használható – diagramkészítő kiterjesztés a SmART.

  • A régi Diagram elnevezés problémája az volt, hogy az irodai programcsomag már kínált hasonló nevű funkciót. A CHART2 néven ismert modul a felhasználói felületen Diagram, vagy magyarul Diagram, néven volt elérhető, s ezért nem volt egyértelmű az elnevezés felhasználói felületen.

Természetesen az átnevezés mellett valódi fejlesztések is megvalósultak, hiszen az eddigi négy diagramtípust újabb négy diagramtípussal egészült ki. A SmART galériában ennek megfelelően – az átláthatóság növelése és a későbbiekben bevezetendő új diagramtípusok lehetőségére gondolva – kategóriákba rendezve jelennek meg az típusok.

  • A munka hatékonyabbá tétele érdekében bevezetésre került a billentyűzetről történő navigáció lehetősége, amellyel gyorsabban akár egérhasználat nélkül is módosíthatjuk a diagramokat.
  • A SmART galéria kényelmesen a „Beszúrás” menüből, vagy a „SmART” eszköztár engedélyezésével akár egy gombnyomással megjeleníthető.
  • Újdonság, hogy az egymásnak megfeleltethető diagramok egymás között átalakíthatók.
  • Fejlődött a diagramok testreszabásának lehetősége is. Az eddig részletes beállások mellet új, látványosabb sablonok és előnézet segít megtalálni a legjobb kombinációt.
  • Lehetőség van közvetlen szövegbevitel mellett a „Szerkesztés” eszköztáron is megadni szöveget.
  • Visszamenőleges kompatibilitás a Diagram kiterjesztéssel.

A jelenleg támogatott diagramtípusok:

“SmART galéria, a Diagram kiterjesztés új arca” bővebben

TrueType és LibreOffice a Wikipédiában

A napokban is hírt adtak róla itt és itt, de valószínűleg a működése óta írogatnak a Wikipédia válságáról (pl. Válságban van a Wikipédia 2007-ben, de tavaly már a Google mutatott kiutat a szuahéli nyelvű Wikipédia-szócikkek pályázat útján való sikeres bővítésével Kelet-Afrikában). Bár válságról túlzás beszélni, az ilyen cikkek felhívják a magyar nyelvű Wikipédiára is a figyelmet, ami nagyban hozzájárulhat a LibreOffice népszerűsítéséhez is, ahogy ezt az új TrueType szócikk is mutatja. “TrueType és LibreOffice a Wikipédiában” bővebben

Megjelent a LibreOffice 3.4.2

LibreOffice logó A Document Foundation (TDF) bejelentette a LibreOffice 3.4.2 megjelenését. Ez a 3.4-es sorozat harmadik kiadása, amelyet a TDF mind az egyéni, mind az intézményi felhasználók számára javasol, ugyanis ebben a kiadásban a 3.4-es sorozatban felfedezett fontosabb hibák túlnyomó többsége javítva van.

A TDF azt tanácsolja a nagy intézményeknek, hogy a LibreOffice bevezetéséhez vegyék igénybe egy támogató partner szolgáltatását. A terméktámogatás kiterjed az egyedi igényeknek megfelelő testreszabásra, az áttérési folyamat segítésére és az ügyfélnek fontos hibák soron kívüli javítására. A TDF partnereivel megkötött terméktámogatási szerződés közvetett módon anyagilag is segíti a projektet, megteremti a fejlesztés pénzügyi fedezetét, növeli a szervezet stabilitását, és felgyorsítja a növekedését. Új verzió telepítése előtt ajánlott elolvasni a kiadási megjegyzéseket.

A LibreOffice 3.4.2 mintegy 300 hozzájáruló közös munkájának eredménye. Ez több mint 23 000 commitot jelent, körülbelül 5 millió kódsor lett hozzáadva, megváltoztatva vagy törölve.

A fejlesztői közösség sokszínű és kiegyensúlyozott. Az Oracle és a SUSE a commitok 25-25%-áért felelős, további 25% a közösségi fejlesztőktől jött, akik a LibreOffice megszületése után csatlakoztak a projekthez, és 20% a RedHat munkájának eredménye. A fennmaradó százalékokon a TDF megalakulása előtti közösségi hozzájárulók, a Canonical fejlesztői és más szervezetek, például a Bobiciel, a CodeThink, a Lanedo, a SIL és a Tata Consultancy Services osztoznak.

Ha ugyanezeket az adatokat egyéni fejlesztőkre lebontva nézzük meg, a LibreOffice születése óta történt commitok száma szerinti első 12 fejlesztő között találunk vállalatok által fizetett hozzájárulókat (4 vállalattól: Canonical, Oracle, RedHat és SUSE) és több egyéni hozzájárulót is, ami azt mutatja, hogy a fejlesztői közösség egészséges és kiegyensúlyozott.

„A TDF-et azért hoztuk létre, hogy az OpenOffice.org kódjának továbbfejlesztésével egy letisztultabb és karcsúbb ingyenes/szabad irodai programcsomagot készítsünk. Tíz hónap elteltével elmondhatjuk, hogy jó úton járunk.” – mondta Bjoern Michaelsen, a Canonical négy hozzájárulója közül az egyik, aki egyben tagja az Engineering Steering Committee-nek is. „Természetesen egy ekkora kódfelújítási vállalkozás azzal is jár, hogy rövid távon a stabilitás csökken, de ezt ellensúlyozzák a hosszú távon jelentkező eredmények az új funkciók, a sebesség és – még egyszer – a stabilitás területén.”

Itt említjük meg azt is, hogy a TDF hivatalos hozzájárulóinak és a LibreOffice felhasználóinak száma tovább növekszik. Youbing Jin, a RedFlag2000 Software Company elnöke azt mondta: „Örülünk, hogy a TDF-et erősödni látjuk, és büszkék vagyunk arra, hogy mi is hozzá tartozunk.”

Bár a TDF örömmel ajánlja a 3.4.2-es verziót – a megfelelő partner segítségével támogatva – tömeges intézményi bevezetésre, nyilvánvaló, hogy ez a kiadás is csak egy mérföldkő az úton, amely a még nagyobb stabilitás felé vezet. Az augusztus végén megjelenő 3.4.3-as verzió további stabilitást és biztonságot érintő hibajavításokat fog tartalmazni.