A The Document Foundation bejelenti a szalagos menüvel rendelkező LibreOffice 6.2-őt, a legrugalmasabb felhasználói élményt biztosító irodai programcsomagot
A LibreOffice 6.1.5 szintén kiadásra kerül, vállalati környezetekbe és stabil működést váró felhasználóknak
A The Document Foundation bejelenti a szalagos menüt tartalmazó LibreOffice 6.2-őt, a szabad irodai csomag új kiadását, amely a felhasználói felület radikális újragondolását jelenti, és bármely felhasználó igényeinek kielégítésére alkalmas, miközben a lehető legjobban kihasznál minden képernyő-méretet.
A szalagos menü lapokat tartalmazó, csoportosított és környezetfüggő változatokban érhető el, eltérő megközelítést alkalmazva a menüelrendezéshez, a hagyományos eszköztárakat és oldalsávot kiegészítve.
A lapokat tartalmazó változat célja ismerős felületet adni a zárt irodai csomagok felhasználóinak, miközben a csoportosított az „elsődleges fontosságú” funkciókat egy kattintással, a „másodlagos fontosságú” funkciókat pedig legfeljebb két kattintással teszi elérhetővé.
A tervező közösség jelentős változtatásokat tett az Elementary és Karasa Jaga ikontémákon is.
A LibreOffice 6.2 új és továbbfejlesztett főbb funkciói:
-
A súgórendszer a kulcsszavak gyorsabb szűrését kínálja, keresőkifejezések gépelés közbeni kiemelését, és a találatok kijelölt modul szerinti megjelenítését.
-
A helyi menük át lettek alakítva a csomag különböző moduljai közti konzisztensebb viselkedés érdekében.
-
A változáskövetés teljesítménye jelentősen javult, különösen nagy dokumentumok használatakor.
-
A Writerben immár lehetséges Calc-táblázatadatokat táblázatokba másolni, az objektumokként beszúrás helyett.
-
A Calcban mostantól lehetséges többváltozós regresszióanalízist végezni a regressziós eszközzel. Ezen kívül számos további statisztikai eszköz is elérhető az elemzés kimenetében, illetve az új REGEX függvénnyel a szöveg reguláris kifejezésre illeszthetők, és akár ki is cserélhetők.
-
Az Impressben és Drawban az animációk mozgásútvonala a vezérlőpontok húzásával módosítható. Ezen kívül néhány szövegekkel kapcsolatos rajzstílus is hozzá lett adva, valamint megjelent a Drawban a Táblázat formázása almenü.
-
A LibreOffice Online, az irodai csomag felhőalapú változata is számos fejlesztést tartalmaz. Mobileszközökön a felület egyszerűsödött, fejlődött a válaszkészség és a képernyő-billentyűzet is.
A zárt fájlformátumokkal való interoperabilitás, ahogyan a LibreOffice minden kisebb és nagyobb kiadásában, most is fejlődött, az Office dokumentumokkal való jobb kompatibilitás érdekében, beleértve a Microsoft által elavulttá nyilvánított régi verziókat. A fókuszba a diagramok és animációk kerültek, valamint a dokumentumok biztonsági funkciói, mint az agilis titkosítás és a HMAC ellenőrzés.
A LibreOffice 6.2 új funkcióit közreműködők széles közössége fejlesztette ki: a változtatások 74%-a a Tanácsadói testület tagjainak – mint a Collabora, Red Hat, és CIB – alkalmazottaitól, valamint München városához, a SIL-hez és a NISZ Zrt-hez hasonló közreműködőktől érkezett, 26% pedig egyéni önkéntesektől.
Ezen kívül az egyéni önkéntesek globális közössége más alapvető tevékenységekkel is foglalkozik, mint például felhasználói felület és felhasználói élmény tervezése, minőségbiztosítás, szoftverhonosítás, súgó- és dokumentációírás valamint a szabad szoftverek és nyílt dokumentumszabványok népszerűsítése helyi szinten.
A LibreOffice 6.2 legérdekesebb új funkcióit összefoglaló videó elérhető a YouTube-on:
LibreOffice 6.1.5 a vállalati környezetekbe
A The Document Foundation kiadta a LibreOffice 6.1.5-öt is, egy kiforrottabb verziót néhány havi visszaportolt javítással, amely jobban megfelel a vállalati bevezetésekhez, ahol a funkcionalitásnál fontosabb a megbízhatóság, és a cél az egyéni produktivitás.
A nagy szervezetekben történő vállalati szintű bevezetéseket támogató értéknövelt szolgáltatásokat szintén tanúsított szakértőktől javasoljuk beszerezni (http://www.libreoffice.org/get-help/professional-support/), illetve hosszú távon támogatott verziókat a TDF tanácsadó testületének tagjaitól, (http://www.documentfoundation.org/governance/advisory-board/)
A vállalati szintű szoftverek és/vagy szolgáltatások tanúsított szakértőktől való beszerzése a legjobb támogatási lehetőség a LibreOffice-t sok számítógépen bevezető szervezetek számára. Ezen tevékenységekkel támogatható maga a projekt is, ami a szoftver és a közösség fejlődését is szolgálja, és mindenki számára előnyös visszacsatolást indít el.
A LibreOffice 6.2 és 6.1.5 beszerzése
A LibreOffice 6.1-et azonnal letöltheti az alábbi címről: https://www.libreoffice.org/download/ A legfrissebb LibreOffice Online forráskód elérhető Docker képfájlokként is: https://hub.docker.com/r/libreoffice/online/
A LibreOffice Online alapvetően egy szerver szolgáltatás, amit felhőalapú tárhely és SSL tanúsítvány hozzáadásával kell telepíteni és beállítani. Alkalmazható az internetszolgáltatók által használt felhőszolgáltatásokhoz, valamint a cégek és nagyobb szervezetek saját felhőihez egyaránt.
A LibreOffice felhasználói a szabad szoftverek hívei, valamint a közösség tagjai a The Document Foundationt támogathatják is pénzadománnyal a https://www.libreoffice.org/donate címen.
A LibreOffice 6.2 a Document Liberation Project dokumentum konverziós könyvtárainak segítségével jött létre: https://www.documentliberation.org
Én nekem egy dolog hiányzik nagyon belőle, hogy a nyomtatás nézetnél beállíthassam a kétoldalas nyomtatást.
Ezt csak a nyomtató beállításain belül tudom megtenni…
Ez majd a 6.3-ban lesz elérhető, mert tavaly a GSoC-ban újraterveztették a Nyomtatás ablakot, és az új kialakítás már tudja ezt:
https://gist.github.com/danielfaleiro/992aa39557f8475b8f4daa3af4bb3052
Köszönöm!
Ez nagyon örömteli hír! 🙂
Ugy tudom, hogy nem kotelezo hasznalni a szalagos menut, hanem be lehet allitani a hagyomanyost is – hala istennek. Ezt nem artana kihangsulyozni, mert enelkul eleg ijeszto azok szamara, akiknek ez az “ujitas” nem jon be.
Jól el lehet rejteni még véletlenül is a visszaállítás lehetőségét – sajnos -, de ha a Főmenüt be/vissza tudod kapcsolni, akkor onnan a Nézet – Felhasználói felület – Standard eszköztár menüponttal már könnyen vissza tudod állítani a megszokottat.
Az éppen nem látható menüsor bekapcsolására meg általában jól látható eszköz van minden nézetben.
Ha nulláról telepítem a programot melyik felület fogad engem?
Jómagam még csak a WinPenPack féle 32 bites, illetve a 64 bites hordozható verziót másoltam fel a gépre (azt nem nevezném “telepítésnek”); és az a “normál”, régi megszokott menü- és eszköztár-rendszerrel indult el elsőre.
És hogyan lehet testre szabni az új szagos menüt?
Létezik API függvény azok módosítására?
Vagy az egyelőre egy “merev”, “bebetonozott” valami?
(A timeStampBackup kiterjesztést szeretném továbbfejleszteni, hogy telepítés után esetleg a LO szalagos menüjében is megjelenjen az ikonja, de egyelőre semmi lehetőséget (se manuálisat, se program-vezéreltet) nem látok a szalagos menü módosítására.
Nem csak a saját fejlesztésű kiterjesztéssel van gond, de bármilyen kiterjesztést felrakok (TestFonts, RGB, AltSearch), ami vagy saját eszköztárat, vagy saját menüpontot hoz létre, azt semmiképpen nem tudom integrálni a szalagok semelyik változatába. Így aztán a szalagokon túl a menüt és a kiterjesztésekhez legalább egy eszköztár-sort is meg kell tartanom. Ez már valóban képernyőpazarlás!!!
Mondjuk engem nem zavar túlzottan, mert nem nagyon akaródzik megtanulni ilyen rengeteg elem új helyét – bár próbálok pozitívan hozzáállni az új dologhoz. De így még nehezebb lesz megszeretni…
Az itt általam (https://docs.google.com/document/d/1Et2v4D7Ph8aODEKSoDA0URoLy1KnC3_pBISVXHYdx34/edit#heading=h.tvg5gadtcmus)
leírtak értelmében hangsúlyosan megkérdezem: át lehet helyezni a szalagos menüket a kéernyő jobb vagy bal szélére?
Ha nem, akkor a LO 6.2-őt fémjelző újítás sajnos a képernyőterület súlyos pazarlása.